top of page

Dziecko z celiakią? Działaj! Przydatne wskazówki


Konkretne rady dla rodziców, co należy zrobić po usłyszeniu diagnozy celiakia u dziecka.

 

Dziecko z celiakią, diagnoza celiakii


 

Diagnoza celiakii u dziecka to wyzwanie, które wprowadza wiele zmian w życiu całej rodziny. Organizacja codziennej diety w domu i w szkole wymaga szczególnej uwagi. Czy jesteś rodzicem malucha na diecie bezglutenowej? Dziecko z celiakią wymaga wprowadzenia kilku zasad. Przedstawiamy cztery praktyczne wskazówki, które mogą okazać się niezwykle przydatne w momencie postawienia diagnozy - dziecko z celiakią.Dziecko z celiakią - 4 wskazówki co należy zrobić od razu


W momencie diagnozy - celiakia, należy zastanowić się nad paroma sprawami.1. Nie należy zwlekać z wprowadzeniem diety bezglutenowej.


Rozpoczęcie diety jak najszybciej jest kluczowe. Dieta bezglutenowa pozwala przyspieszyć regenerację kosmków jelitowych i zadbać o ogólne zdrowie malucha, ponieważ nieleczona celiakia może prowadzić do problemów z rozwojem, wzrostem czy może doprowadzić do anemii.


Szybkie wprowadzenie diety bezglutenowej pozwoli przyzwyczaić malucha do nowego sposobu odżywiania. Dzieci chętnie będą próbować nowych rzeczy, co znacząco ułatwi proces adaptacji. Eliminacja glutenu z menu dziecka powinno być pod kontrolą dietetyka i lekarza, szczególnie w początkowej fazie.


 

Dziecko z celiakią je zupę

 

2. Dieta bezglutenowa dla całej rodziny


Warto rozważyć wprowadzenie diety dla całej rodziny. Dlaczego? Wprowadzenie diety bezglutenowej w całym domu, pozwoli zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia glutenem. Dieta bezglutenowa dla dziecka powinna być postrzegana jako naturalna zasada obowiązująca w całym domu.


Dziecko widząc, że rodzice i rodzeństwo spożywają takie same posiłki, uzna to za coś bardzo naturalnego i nie będzie wybrzydzało.
 

Dziecko z celikią wspólny posiłek z rodzicami

 


3. Powiadom innych, że dziecko nie może jeść glutenu - wytłumacz z czym to się wiąże.


Warto wytłumacz rodzinie, że dieta bezglutenowa to nie jest "widzimisie" rodziców, ale eliminacja glutenu to sposób na niezaszkodzenie dziecku. Warto zaznaczyć, że każda, nawet mała porcja produktu zawierająca w sobie gluten może zaszkodzić dziecku.


Tak samo w przypadku opiekunów czy nauczycieli. Warto od razu poinformować w przedszkolu czy szkole, że dziecko ma celiakię i nie może spożywać konkretnych produktów zawierających gluten.


 

Dziecko z celikią, wspólne jedzenie


 


4. Nie traktuj swojego dziecka tak, żeby czuł się inny i odizolowany od rówieśników.


W szkole dziecko będzie miało styczność z wieloma imprezami - urodziny, kiermasze ciast czy wycieczki klasowe. Najgorszym rozwiązaniem będzie zakaz dziecku chodzenia na takie imprezy! Zakaz to poczucie izolacji i poczucie, że dziecko jest "jakieś inne". To jest prosta droga do zmniejszenia poczucia własnej wartości i pewności siebie.


Dziecko z celiakią nie może czuć się wykluczone ze społeczności. Tylko jak to zrobić? Wigilia klasowa - przygotuj razem z dzieckiem bezglutenowe przekąski, które zaniesie do szkoły i poczęstuje też innych.


Urodziny w klasie? Może warto poinformować nauczyciela wcześniej i na wypadek takich sytuacji zakupić cukierki bezglutenowe. Proste rozwiązanie!

Zaufanie do dziecka jest kluczowe. Powinno ono dokładnie znać zasady diety bezglutenowej i wiedzieć, że w razie potrzeby może zgłosić się po pomoc.Dziecko z celiakią - wspólna klasa

 

Jak gluten szkodzi jelitom w celiakii - poczytaj tutaj


Sprawdzone przepisy bezglutenowe - tutaj


Śledź nas na bieżąco na Instagramie


 Źródła, z których czerpaliśmy wiedzę:


https://dietetycy.org.pl/dziecko-na-diecie-bezglutenowej-5-praktycznych-wskazowek/ Dziecko z celiakią, Diagnoza celiakii,

bottom of page