top of page

Dlaczego nasza mąka ryżowa jest wyjątkowa?


 

Nasza firma łączy know-how przemysłu farmaceutycznego z zaawansowaną optyką powietrzno-grawitacyjną separacją. Co to oznacza? Dzięki zastosowaniu procesu mikronizacji cząstek zwiększa się biodostępność składników odżywczych, jak również poprawia się wygląd i smak potraw wykonanych z pomocą pudrowych mąk MONCANA.

6.jpg

Mąka ryżowa 


 

Mąka ryżowa w porównaniu do innych mąk jest stosowana w naszej kuchni dosyć rzadko. Nie powinno to dziwić, ponieważ charakterystyczna jest dla dań z Dalekiego Wschodu, skąd się wywodzi i gdzie była uprawiana. 

 

Do Europy zawitała jednak wiele lat temu, w czasach, w których powstawały szlaki handlowe. Szczególnie zyskiwała popularność w krajach basenu Morza Śródziemnego - Grecja czy Włochy. Mąka ryżowa zaczęła być traktowana jako zdrowy i smaczny zamiennik mąki pszennej. Obecnie stosowana jest na całym świecie i z roku na rok zyskuje na popularności. 


 

Mąka ryżowa idealna dla osób na diecie…


 

Mąka ryżowa nie tylko naturalnie jest pozbawiona glutenu, ale również w porównaniu do mąki pszennej jest dużo mniej kaloryczna, co powoduje, że bardzo często jest wybierana przez osoby będące na diecie. Zamiana zwykłej mąki na mąkę ryżową to nie tylko dostarczenie organizmowi mniej kalorii, ale również wprowadzenie do swojego menu nowego, ciekawego smaku i wielu składników odżywczych. 

 

Dodanie mąki ryżowej do potraw czy wypieków nie tylko ubogaci danie, ale podbije jego aromat i doda orientalnego posmaku!


 

Zamiana mąki pszennej na mąkę ryżową

 

Zdecydowanie warto! Należy jednak pamiętać o właściwych proporcjach. Mąka ryżowa jest bardziej kleista i ma właściwości higroskopijne. Co to oznacza? 

 

  • 1 szklanka mąki pszennej w przepisie = ¾ mąki ryżowej

 

Mąka ryżowa świetnie nadaje się do produkcji domowego chleba czy bułek. Wypieki mają  inny, ciekawszy smak i aromat. Są również bogatsze w składniki odżywcze w porównaniu do zwykłej mąki. 


 

Zastosowanie mąki ryżowej - co z niej zrobić?

 

Mąka ryżowe znajdzie wiele zastosowań w kuchni podczas przygotowywania wypieków czy przeróżnych dań. Idealnie nada się zarówno do wytrawnych, jak i słodkich wypieków czy potraw. Pamiętając o właściwych proporcjach, przy zamienianiu zwykłej mąki na ryżową, można stworzyć takie dania i wypieki jak:

 

  • chleb,

  • naleśniki, racuchy,

  • ciasta, ciasteczka,

  • panierki - delikatnie chrupiące i kruche w porównaniu z zastosowaniem mąki zwykłej,

  • makaron.

 

Wypieki cechują się większą kruchością, będą też twardsze. Żeby ciasto były mniej kruche, można dodać inne mąki lub dodać do ciasta kawałek banana czy więcej jajek. 

 

Mąka ryżowa ma właściwości higroskopijne, co powoduje, że łatwo może pleśnieć. Warto wiedzieć, że właściwe przechowywanie wypieków, może znacząco przedłużyć świeżość. W porównaniu do innych mąk, wypieki z mąki ryżowej będą miały krótszy termin zdatności do spożycia. 


 

Mąka ryżowa - właściwości

 

Mąka ryżowa to produkt bezglutenowy, który będzie idealny dla osób chorych na celiakię, nietolerancję glutenu, alergię na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten. 

 

Mąka ryżowa jest bardzo dobrym źródłem wielu witamin i składników odżywczych takich jak:

 

  • witamina B1,

  • witamina B6,

  • żelazo, magnez, cynk,

  • błonnik.

 

Ilość składników odżywczych zależy głównie od tego, z jakiego rodzaju tego zboża została przygotowana. Mąka przygotowana z ryżu ciemnego będzie miała o wiele więcej cennych składników odżywczych niż mąka zrobiona z odmiany białej. 

Ponadto mąka ryżowa jest sycąca, za sprawą błonnika, co dodatkowo wspomaga działanie metabolizmu i daje poczucie sytości na dłużej. Dzięki temu często jest stosowana przez osoby, które chcą zrzucić parę kilogramów. 


 

Ciekawostka!

 

Mąka ryżowa znajduje zastosowanie również w kosmetyce - szczególnie osoby z Azji, doceniają jej właściwości. Kwas fe­ru­lo­wy i alan­to­ina, zawarte w mące ryżowej pomagają w sta­nach za­pal­nych skó­ry i poprawiają wygląd cery.
 

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S235261811830026X#sec2

http://www.naturalwellbeing.com/learning-center/rice_flour/

7.jpg
bottom of page