top of page

Dlaczego mąka kukurydziana zarodkowa jest wyjątkowa?


 

Nasza firma łączy know-how przemysłu farmaceutycznego z zaawansowaną optyką powietrzno-grawitacyjną separacją. Co to oznacza? Dzięki zastosowaniu procesu mikronizacji cząstek zwiększa się biodostępność składników odżywczych, jak również poprawia się wygląd i smak potraw wykonanych z pomocą pudrowych mąk MONCANA.

6.jpg

Mąka kukurydziana uzyskiwana jest z zarodków kukurydzianych, które stanowią serce ziarna oraz są magazynem witamin, mikroelementów oraz kwasów tłuszczowych z grupy OMEGA. 


 

Mąka kukurydziana a mąka z zarodków kukurydzy - czym się różni?

 

Występuje znacząca różnica pomiędzy mąką kukurydzianą a mąką kukurydzianą zarodkową. Przy produkcji mąki zarodkowej używa się najbardziej bogatej w składniki odżywczej części kukurydzy. Jak sama nazwa wskazuje, ta najbardziej wartościowa część to zarodek ziarna. W produkcji mąki kukurydzianej zwykłej używa się całych ziaren z odrzuceniem zarodka.


 

Kukurydza - zboże inne niż wszystkie

 

Kukurydza zawiera polifenole w większej ilości niż pozostałe zboża jak: ryż, owies czy pszenica. To przekłada się na silniejsze działanie antyoksydacyjne. Żółta barwa kukurydza to zasługa flawonoidów, które mają działanie antyoksydacyjne.

Kukurydza jest jedną z najpopularniejszych roślin, które są uprawiane na świecie. Bardzo duży wpływ ma na to ocieplenie klimatu, które sprzyja uprawie tej rośliny na świecie.

 

Właściwości zdrowotne kukurydzy:

 

  • Wpływa pozytywnie na układ krwionośny - spożywanie mąk pełnoziarnistych, w tym mąki kukurydzianej wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Wszystko to za sprawą błonnika rozpuszczalnego - w tym beta-glukanów. Włókno pokarmowe wpływa na obniżenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL, czyli “złego” cholesterolu. 

 

  • Regulacja poziomu insuliny - zawarty w kukurydzy magnez, błonnik czy witamina E może pozytywnie wpłynąć na gospodarkę glukozowo-insulinową u osób zdrowych. 

          Ważne!

Mąka kukurydziana posiada wysoki indeks glikemiczny! Nie będzie odpowiednia dla osób zmagających się z cukrzycą. Wysoki indeks glikemiczny to szybki wzrost glukozy we krwi, jak i jej szybki spadek. Produkty z wysoki IG nie będą również polecane osobom na diecie redukcyjnej. 

Rozwiązaniem będzie łączenie produktów z wysokim IG i niskim IG co spowoduje obniżenie IG całego posiłku (tzw. ładunek glikemiczny). Zakłada się jednak, że mąka kukurydziana nie będzie dobrym pomysłem dla osób chorujących na cukrzycę. 

 

  • Poprawne działanie jelita grubego - dzięki zawartości skrobi opornej - błonnika nierozpuszczalnego. Skrobia oporna nie ulega procesowi trawienia, co nasila fermentacje wewnątrz jelita grubego. Fermentacja to produkcja kwasów SCFA, które są produkowane przez bakterie zasiedlające jelita. Kwasy odpowiedzialne są za poprawne funkcjonowanie układu odpornościowego. Ponadto namnażają się w jelitach dobre bakterie, co wpływa na prawidłowy stan mikrobiomu jelitowego.
     

  • Kukurydza to karotenoidy. Są to związki należące do tej samej grupy co luteina i zeaksantyna, które są składnikami barwnika plamki żółtej w oku. Potwierdzony został wpływ na opóźnienie rozwoju plamki żółtej (AMD). Kukurydza to polecany element diety w prewencji AMD.
     

Mąka kukurydziana zarodkowa - właściwości

 

Zmielone ziarna kukurydzy zawierają witaminy i minerały, ponadto dzięki zachowaniu i wykorzystaniu zarodków, nasza mąka bogata jest również w nienasycone kwasy tłuszczowe - omega. 

Składniki odżywcze występujące w kukurydzy to m. in:

  • potas, fosfor, cynk, wapń, żelazo, witaminę B1, B3, B6 i kwas foliowy.
     

 

Zastosowanie mąki kukurydzianej zarodkowej

 

Mąka kukurydziana zarodkowa może mieć wiele zastosowań w kuchni. Dzięki zastosowaniu przez nas technologii ultra drobnego mielenia sprawdzi się w wielu przypadkach jako:

  • dodatki do koktajli, jogurtów, musli, batonów wysokobiałkowych,

  • wyroby cukiernicze - ciasta, ciasteczka,

  • chleb,

  • naleśniki, placuszki,

  • makarony.

Mąka kukurydziana zarodkowa charakteryzuje się wyjątkowym, słodkawym smakiem i żółtym kolorem. 

 

Czy mąka kukurydziana to skrobia?

 

Mąka kukurydziana jest produkowana ze zmielonych suchych ziaren kukurydzy. Skrobię kukurydzianą pozyskuje się natomiast w procesie obróbki na mokro ziarna . Różnicę widać gołym okiem, ponieważ mąka kukurydziana ma kolor żółty, skrobia kukurydziana ma kolor biały. 



 

Jeffrey A. Gwirtz, Maria Nieves Garcia-Casal, Processing maize flour and corn meal food products, Annals of New York Academy of Sciences, 1312 (2014)

https://medycznewiadomosci.pl/blog/odzywianie/

7.jpg
bottom of page